Πρώτοι πανελληνιονίκες για 4η συνεχόμενη χρονιά ο Μίνο και η Παρδαλού

20 Ιουνίου 2016 00:47

Πολύ ψηλά στη βαθμολογία ο ΑΟΜυκόνου. 6ος στους Αντρες!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα όλοι οι αθλητές του ΑΟΜυκόνου, ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητες του.
Ο Γιώργος Μίνο και η Μαρία Παρδαλού βρέθηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για 4η συνεχόμενη χρονιά στο βασικό τους αγώνισμα, στα 3.000 μ στηπλ.

Ο Γιώργος τερμάτισε άνετα πρώτος με νέο ατομικό ρεκόρ (9.06.47) αφήνοντας τον δεύτερο αθλητή πίσω κατά 7 δευτερόλεπτα. Ο Γιώργος αγωνίστηκε με αυτοπεποίθηση και ήταν σίγουρος για τη νίκη του όταν οι αθλητές βρέθηκαν στην εκκίνηση. Ακόμη πιο άνετη νίκη για τη Μαρία που σημείωσε 10.09.02, την καλύτερη φετινή της επίδοση, καθώς η δεύτερη βρέθηκε 150 μέτρα πιο πίσω. Η Μαρία ξεκίνησε την κούρσα πολύ γρήγορα, καθώς πέρασε το πρώτο χιλιάρι σε 3.10 αλλά η ζέστη και η υγρασία την εμπόδισαν να σημειώσει καλύτερη επίδοση. Επόμενος αγώνας της Μαρίας οι βαλκανικοί αγώνες την επόμενη εβδομάδα όπου θα κυνηγήσει το όριο για τους πανευρωπαϊκούς.

Ο πανελληνιονίκης μας στα 10.000 μέτρα Χρήστος Καλλίας, τερμάτισε 2ος στα 5.000 μέτρα με 14.50.43 καθώς το μόνιμο πρόβλημα άσθματος που έχει εμφανίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα και εμπόδισε το δρομέα μας να πετύχει ότι επιδίωκε.
Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η σκυταλοδρομία 4Χ400 των κοριτσιών οι οποίες τερμάτισαν 12ες με 4.07.73 καθώς όλες οι κοπέλες έκαναν ατομικά ρεκόρ στα τετρακοσάρια τους. Οι αθλήτριες μας, Ιωακειμίδου – Αρμάου – Παρδαλού και η πολύτιμη επανακάμψασα την τελευταία στιγμή Συκινιώτη συνέτριψαν το 4.21.66 που είχε σημειώσει η ομάδα μας με την Παντερμαλή αντί της Συκινιώτη στη σύνθεση.

Ατομικά ρεκόρ σημείωσαν και οι υπόλοιποι αθλητές μας: Ο Ματθαίος Ματζιάρ προετοιμαζόμενος για το πανελλήνιο πρωτάθλημα των Νέων, στη Λάρισα στα τέλη Ιουλίου τερμάτισε στα 3.000 στηπλ σε 9.46.72 και κατέλαβε την 10η θέση. Η Έμμη Ιωακειμίδου αγωνίστηκε στον τελικό του ακοντισμού όπου κατέλαβε την 12η θέση με 41.38 (προηγούμενο της ρεκόρ 40.97). Η Φραγκίσκα Αρμάου αγωνίστηκε στον προκριματικό των 400 μέτρων όπου κατέλαβε την 18η θέση με 62.02
Στον τελικό της σφαιροβολίας αγωνίστηκε και η τρίτη επταθλήτρια μας που φέτος αρκέστηκε στις ρίψεις, η Μαίρη Παντερμαλή. Η Μαίρη σημείωσε 10.84 και κατέλαβε την 12η θέση, ενώ στον προκριματικό είχε πετύχει 11.73.

Αυτή τη φορά ο σφυροβόλος μας Χάρης Μόσχος δεν κατάφερε να αγωνιστεί στον τελικό. Έριξε 49.32, μακρυά από το 50.01 που είχε ρίξει στους διασυλλογικούς της Κω, ενώ η πρόκριση έκλεισε στα 50.69. Ο 43χρονος αθλητής μας ανανέωσε το ραντεβού του με το πανελλήνιο πρωτάθλημα το 2017 όπου θα επιδιώξει να βρεθεί στον τελικό όπως έχει βρεθεί περισσότερες από 15 φορές μέχρι σήμερα.

Η λήξη του πανελληνίου πρωταθλήματος βρίσκει τον ΑΟΜυκόνου, εντυπωσιακά ψηλά, στην 6η θέση στους άντρες με 60 βαθμούς, μαζί με την ΑΕΚ και στην 21η στις γυναίκες με 29 βαθμούς. Η θέση αυτή αποτελεί μεγάλη έκπληξη για τους φιλάθλους του στίβου αλλά και τους παράγοντες του συλλόγου. Στη βαθμολογία συνυπολογίζονται η νίκη του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ στο πρωτάθλημα του βάδην τον Μάρτιο, η πρώτη θέση του Χρήστου Καλλία στα 10.000 μέτρα το Μάιο και η 4η και 10η θέση στο πρωτάθλημα συνθέτων για την Ιωακειμίδου και την Αρμάου αντίστοιχα.