Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Νίκη με ορθολογικό μπάσκετ

09 Ιανουαρίου 2015 00:00

Χρειάστηκε υπομονή. Και επιμονή. Μέχρι να καμφθεί και η αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο. Ο Ολυμπιακός έκανε το επιθυμητό «2 στα 2» στο TOP 16 της Ευρωλίγκας, παίζοντας

κυρίως ορθολογικό μπάσκετ (81-56). Χτυπώντας στα σημεία που έπρεπε αλλά και στις αδυναμίες της αντιπάλου του. Κυρίως εκεί που η Αρμάνι έμοιαζε ικανή να επαναλάβει το περσινό «διπλό» στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας». Και επιτέλους σε ένα παιχνίδι δικαιώθηκε η επιμονή των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα σουτ τριών πόντων (9 στα 20, με τα 4 να έρχονται στην τελευταία περίοδο).

Η ιταλική... αντίσταση πραγματοποιήθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Χρονικό διάστημα που βρήκε την Αρμάνι μπροστά στο σκορ με 13-18. Από την επόμενη περίοδο η εμφάνιση του Ολυμπιακού άλλαξε. Η επίθεση έβρισκε πιο εύκολους πόντους, αφού τα ποσοστά ευστοχίας βελτιώθηκαν και η άμυνα «έσφιξε».

Το 22-26 υπέρ των Ιταλών έγινε 31-26, με σωστό μπάσκετ, σωστές επιλογές και... άμυνα!

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ένα σερί 10-0 έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα 14 πόντων (49-35). Η Αρμάνι αντέδρασε, αλλά για λίγο. Ο... τρίποντος καταιγισμός του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο (2 ο Λάφαγετ και από ένα οι Πρίντεζης, Λοτζέσκι)... άνοιξε το σκορ αρχικά στους 20, ύστερα στους 25 και άγγιξε τους 30 πόντους (74-47, 4.30 πριν από το τέλος)!

Μία επίκαιρη μορφή απάντησης στον περσινό διασυρμό του Ολυμπιακού στη «Μεντιολάνουμ Αρένα» (81-51).

Η εμφάνιση των φιλοξενούμενων απλώς... εξυπηρέτησε τα «ερυθρόλευκα» συμφέροντα. Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική απλώς διαλύθηκαν. Με τα μεγάλα επιθετικά «όπλα» τους (βλέπε Μπρουκς, Χάκετ) είχαν κακό βράδυ. Ενδεικτικά αναφέρουμε το 52% στις βολές (12/23) και το 40% στα δίποντα (17/42).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-17, 17-9, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (2), Χάντερ 4, Ντάνστον 5 (7 ριμπ.), Σπανούλης 9 (4 ασίστ), Σλούκας 9 (6 ασίστ), Πρίντεζης 12 (1/1 τρίπ., 6 ριμπ.), Μάντζαρης, Καββαδάς 1, Κατσίβελης 3 (1), Λαφαγέτ 13 (4/5 τρίπ., 3 ασίστ, 3 ριμπ.), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 12 (7 ριμπ., 5 ασίστ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Λ.Μπάνκι): Ράγκλαντ 6 (1), Μπρουκς 7, Τζεντίλε 12 (3/9 δίπ., 1/5 τρίπ.), Τσερέλα, Μέλι 6 (2), Κλέιζα 4, Τζέιμς 3, Χάκετ 5 (1/5 δίπ., 0/2 τρίπ., Σάμιουελς 9, Μος 6.