Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ευρωμπάσκετ 2022: «Βόμβα» απ' την Πολωνία - Απέκλεισε την πρωταθλήτρια Σλοβενία

15 Σεπτεμβρίου 2022 00:25

Η Πολωνία επιβλήθηκε με 90-87 της Σλοβενίας στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2022, πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία της διοργάνωσης και μπήκε στη ζώνη των μεταλλίων.

Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς ήταν εντυπωσιακή, δεν το έβαλε πίσω ακόμη κι όταν οι Σλοβένοι έκαναν μεγάλη ανατροπή και πήραν τα ηνία του αγώνα. Η Σλοβενία, ήταν πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Ευρωμπάσκετ το 2017, είχε σε κακό φεγγάρι τα μεγάλα της αστέρια. Ο Λούκα Ντόντσιτς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Η Πολωνία θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία με φόντο την πρόκριση στον τελικό.

Η Πολωνία έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 39-58 με μεγάλο όπλο την άμυνά της. Οι Σλοβένοι σκόραραν μόλις 13 πόντους σε αυτήν την περίοδο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να περιορίζουν σε σημαντικό βαθμό τον Λούκα Ντόντσιτς.

Το σκηνικό αντιστράφηκε στην τρίτη περίοδο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δέθηκαν μόλις 6 πόντους και με τον Γκόραν Ντράγκιτς και τον Λούκα Ντόντσιτς να «ξεκολλάνε» επιθετικά μείωσαν στο ελάχιστο (63-64) με τρίποντο του Μπλάζιτς.