Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πάρος - Final4 Νεανίδων: Πρωταθλήτρια η Άνδρος 56-55, κατάθεση ψυχής ο ΑΟ Πάρου. Πρώτη σκόρερ του τουρνουά η Βιώνη! (Βίντεο)

Έναν αξέχαστο τελικό παρακολούθησαν οι τυχεροί θεατές στο κλειστό της Μάρπησσας.

Ο ΑΟ Άνδρου αν και βρισκόταν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς πίσω στο σκορ, ακόμη και με διψήφιες διαφορές, κατάφερε την ανατροπή και με αντεπίθεση γύρισε τον αγώνα και πήρε τη νίκη στον πόντο, φτάνοντας επάξια στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα

14-22, 24-34/39-43, 56-55.

Στο πρώτο ημίχρονο, μετά από μουδιασμένο ξεκίνημα, ο ΑΟ Πάρου πήρε τα ηνία του αγώνα, έκλεψε μπάλες με τα ψηλά γκαρ του και στο άδειο γήπεδο η Βιώνη ήταν ασυγκράτητη. Παράλληλα η συνεισφορά από όλες τις παίκτριες ήταν θετική, κυρίως από τις Πετροπούλου και Αποστολοπούλου.

Κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά στους 10 πόντους ο ΑΟ Πάρου έδειχνε να κρατά στα χέρια του την τύχη του αγώνα.

Όμως στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, σε σημείο που η Πετροπούλου έμεινε λίγο εκτός από τον ελαφρύ τραυματισμό της, χάθηκε ο ρυθμός και η Άνδρος με τις Πέτσα και Λανέ να ανεβαίνουν επιθετικά, να βάζουν τις βολές και να προσαρμόζουν την άμυνα τους στη Βιώνη, που φυσιολογικά κουράστηκε και μείωσε τα ποσοστά της ευστοχίας της και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 4 πόντους 39-43.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό και στο τελευταία 8 δευτερόλεπτα ο ΑΟ Πάρου δεν σκόραρε, για να ακολουθήσουν ξέφρενοι πανηγυρισμοί του ΑΟ Άνδρου.