Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Animation - Γαλλικό Ινστιτούτο

08 Οκτώβριος 2019 20:04

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Κινουμένων Σχεδίων, η ASIFA Hellas προσκαλεί μικρούς και μεγάλους, επαγγελματίες και ερασιτέχνες φίλους του animation, στο Γαλλικό Ινστιτούτο της Ελλάδος, την Τετάρτη 16 Οκτώβρη για μια σειρά από ενδιαφέρουσες προβολές και πολύ ενδιαφέροντα αφιερώματα στις σκηνές Η.Π.Α (Ανεξάρτητη Σκηνή) Ιράν και Μεξικού.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει επιλεγμένες προβολές από την Γαλλία για παιδιά το πρωί, ενώ συνεχίζει το απόγευμα στο αμφιθέατρο Θεόδωρος Αγγελόπουλος με ταινίες για ενήλικες απ’ όλο τον κόσμο, καθώς και επιλογές από το πρόγραμμα του Διεθνούς Φεστιβάλ + Αγορά Κινουμένων Σχεδίων Animasyros 12, Best of ΤΑF 2018 και Βest of Chania animation festival.

Στο φουαγιέ του αμφιθεάτρου Θ. Αγγελόπουλος θα φιλοξενηθούν εικαστικά έργα του Γιάννη Κουτσούρη (δημιουργού της Αφίσας για το εορτασμό της Παγκόσμιας ημέρας animation) καθώς και έργα του Σπύρου Σιάκα, σκηνοθέτη- καθηγητή στο πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, αφιερωμένα στη μνήμη του Επίτιμου Προέδρου της ASIFA Hellas Γιάννη Βασιλειάδη, ο οποίος απεβίωσε φέτος τον Ιούνιο. Τα έργα του Σπύρου Σιάκα συνδέονται με διαφορετικά στάδια παραγωγής ταινιών δικής του σκηνοθεσίας: της προ-παραγωγής της μεγάλου μήκους ταινίας «Η νύχτα με τους καλικάντζαρους» (με χρηματοδότηση από το Ε.Κ.Κ. και του προγράμματος MEDIA της Ε.Ε.) και της παραγωγής της μικρού μήκους ταινίας «Τα βερίκοκα» σε σενάριο Γιάννη Βασιλειάδη.

 Ακολουθεί αναλυτικό πρόγραμμα

Προβολές για παιδιά- Αφιέρωμα στη Γαλλία
09.30-11.00 L’ile de Black Mor Jean Francois Laguionie
11.00-12.30 L’ile de Black Mor Jean Francois Laguionie

Προβολές για ενήλικες
17.30 -18.00 Best of TAF 2018
Good intentions, Anna Mantzaris, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, 8:13
The tree, Samantha Sylvers, Ηνωμένες Πολιτείες, 3:52
Objects with stories, Modesta Žemgulytė, Λιθουανία, 5:19
Still lives, Elli Vuorinen, Φινλανδία, 6:02
Dragon recipes, Maria Pavlou, Κύπρος, 7:12

18.00 -18.30 Best of Chania animation festival

Homesick, Hila Einy, Yoav Aluf, Noy Bar, Israel, 7’:15’’
Trois Francs Six Sous, C.Ottevaere, F.Blain, L.Leblond, V.Indalkar, M.Ladjel, H.Valdelièvre-Rattier, France, 6’:33’’
Τhis side, other side, Lida Fazli, Iran, 8’:51’’
The Theory Of Sunset, Roman Sokolov, Russia, 8’:48’’

18.30-19.00: Διεθνούς Φεστιβάλ + Αγορά Κινουμένων Σχεδίων Animasyros12
Fire in Cardboard City, Phil Brough, New Zealand, 8’:56’’
After The Rain, Valérian Desterne, France, 8’:42’’
Laika, Aleksandra Duda, Poland, 4’:41’’
Sister, Siqi Song, China, 8’:02’’
Selfies, Claudius Gentinetta, Switzerland, 3’:40’’

19.00-19.15: Διάλειμμα
19.15-19.30: Παρουσίαση της Αφίσας για την Παγκόσμια Ημέρα Κινούμενων Σχεδίων
Anijam, : R. Brad Yarhouse, 0’:53’’
19.30-19.45: Αφιέρωμα στον Γιάννη Βασιλειάδη (επιμέλεια Σπύρος Σιάκας)
19.45-20.00: Διάλειμμα

20.00-21.00: Αφιέρωμα σε τρεις «εξωτικές» κινηματογραφίες

Το animation στο Ιράν, επιλογή ταινιών
Change Over, Mehdi Alibeggi, 1’:55’’
Pink, Mohboobeh Mohammad Zaki, 4':59’’
The Tree, Save Shafipour, 5':00''
Maned and Macho, Shiva Sadegh Assadi, 10':40’'

Το animation στο Μεξικό, επιλογή ταινιών
Collage, Eduardo Altamirano, 3’:43’’
Monsters on the fridge, Laura Elena Torres, 6':12’’

Το animation στην ανεξάρτητη σκηνή των Η.Π.Α, (asifa usa central & south), επιλογή ταινιών
Spencer's Slightly Imperfect Peep Show, Gary Schwartz, 2’:00’’
Locomotive Organisms, Chris Aaron, 3’:48’’
Fire Flower, Stephan Leeper, 6’:30’’
The gift, Deanna Morse, 2’:00
Eli, Jeff Martell, 3’:32
Unexpected discoveries, James Mabery, 2’:01

 

Ειδησεογραφικός, Ενημερωτικός, Ιστότοπος με σεβασμό στην αμερόληπτη ευρεία παρουσίαση των γεγονότων. Έγκυρη και έγκαιρη καθημερινή ενημέρωση!

 

Διαγωνισμός

diagonismoi prosexos