Ημιμαραθώνιος της Αθήνας, πρωτιές για Καλλία και Μίνο. Ελπιδοφόρα εμφάνιση του Ματζιάρ

19 Μαρτίου 2017 19:27

Ο Χρήστος Καλλίας το είπε και το έκανε: Κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τα 5 χιλιόμετρα των Αντρών στο πλαίσιο των αγώνων του ημιμαραθωνίου της Αθήνας και μάλιστα με νέο ρεκόρ διαδρομής. Ο Χρήστος σημείωσε 15.30 και τερμάτισε σαράντα δευτερόλεπτα μπροστά από τον δεύτερο νικητή επιβεβαιώνοντας την καλή αγωνιστική του κατάσταση.

Ο Γιώργος Μίνο κέρδισε άνετα τα 3 χιλιόμετρα με 9.06 περίπου 30 μέτρα μπροστά από τον δεύτερο νικητή και ζήτησε να αγωνιστεί αμέσως μετά και στα 5 χιλιόμετρα. Στα "περίεργα" της διοργάνωσης πρέπει να αναφερθεί ότι ο εκφωνητής "αγνόησε" τον Γιώργο ως πρώτο νικητή και ανέφερε ως νικητή άλλον αθλητή.
Ελπιδοφόρα ήταν η πρώτη εμφάνιση του Ματθαίου Ματζιάρ στον ημιμαραθώνιο καθώς τερμάτισε στην 9η θέση με 1.16.41 εξαιρετική επίδοση για κάποιον που αγωνίζεται πρώτη φορά στη συγκεκριμένη απόσταση.