Νίκη του ΠΑΟΚ επί του Φοίνικα Σύρου με 1-3 σετ

01 Οκτωβρίου 2017 14:28

Την ήττα με 1-3 σετ (25-22, 17-25, 21-25, 18-25), γνώρισε ο Φοίνικας Σύρο στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι του 4ου Διεθνούς

Τουρνουά Βόλεϊ, από τον ΠΑΟΚ. Οι Συριανοί αν και μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 1-0 σετ, έπειτα το 25-22, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογοι. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν την απόδοσή τους και εκμεταλλεύτηκαν ότι λάθος έκαναν οι παίκτες του Φοίνικα. Οι δύο ομάδες έδειξαν αρκετές από τις αρετές τους, βέβαια οι Θεσσαλονικείς ήταν και είναι πιο έτοιμοι και πιο δεμένοι ως ομάδες και γι’ αυτό είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση.

Για τον Φοίνικα ήταν το τρίτο φιλικό παιχνίδι και όπως είναι φυσικό ακόμη η ομάδα του Σάσα Στεφάνοβιτς... ψάχνει να βρει τα πατήματά της. Οι δύο τεχνικοί από την πλευρά τους θέλησαν να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές, αλλά και να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης ο Φοίνικας αν και βρέθηκε με τέσσερις πόντους πίσω στο σκορ (4-8), κατάφερε να ανακάμψει και να πάρει το σετ με 25-22. Η συνέχεια όπως αναφέρετε και παραπάνω δεν ήταν ανάλογη για τους Συριανούς, αφού ο ΠΑΟΚ έφτασε ουσιαστικά εύκολα στην ισοφάριση (17-25) και να πάρει... κεφάλι στο σκορ χάρη στο 21-25 του τρίτου σετ. Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως μέχρι το 17-18 οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ένα σερί (0-4) του ΠΑΟΚ του έδωσε διαφορά ασφαλείας.

Ο Φοίνικας προσπάθησε να επανέλθει μείωσε σε 21-23, όμως μία άουτ επίθεση του Γιορντάνφ και ένας άσος του Σαφράνοβιτς έδωσε στον «δικέφαλο του Βορρά» το τρίτο σετ.
Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ μετά το 9-9 άρχισε να κτίζει μία διαφορά και όσο η ώρα περνούσε άνοιγε ακόμη περισσότερο η... ψαλίδα. Το τελικό 18-25 έδωσε το σετ και ταυτόχρονα τη δεύτερη νίκη στους πρωταθλητές Ελλάδος.

Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ 1-3 σετ
Τα σετ: 25-22, 17-25, 21-25, 18-25

Φοίνικας Σύρου (Σάσα Στεφάνοβιτς): Στεφανίδης 3, Χήρας 3, Linz 11, Θεοδόσης 3, Κογαλίδης, Ζήσης, Γιορντάνοφ 14 (1), Peterlin 8 (4), Πεντίδης 2 (2), Ίτον 3 (1), Σταυρακάκης, Γάτσης 7.
ΠΑΟΚ (Jorge Elgueta): Παντακίδης, Κωνσταντινίδης, Τερζής 2, Παπαδημητρίου, Σάκογλου 7 (2), Σωτηρίου 5, Παπαγγελόπουλος, Gomez 2, Τακουρίδης 5 (2), Πελεκούδας 19 (3), Παπαδόπουλος, Valkiers 1, Shafranovish 11 (1), Martinez 20 (1).