Πανελλήνιο χιονοδρομίας αλπικών παμπαίδων – παγκορασίδων: Δύο χρυσά ο Λέτσιος και από ένα η Κατσίκα και η Παπαδακάκη

29 Μαρτίου 2022 20:10

Οι πρωταγωνιστές των αγώνων που έγιναν στο Χιονοδρομικό Κέντρο

Ανηλίου Μετσόβου (Adventure Park)

Ο Απόστολος-Παύλος Λέτσιος ήταν αναμφίβολα ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανελληνίου Πρωταθήματος χιονοδρομίας, παμπαίδων – παγκορασίδων, στα αλπικά, το οποίο ολοκληρώθηκε μ’ επιτυχία, στο Ανήλιο του Μετσόβου. Ο αθλητής του ΕΟΣ Βόλου ανέβηκε δύο φορές στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, κατακτώντας και τα δύο χρυσά μετάλλια στους παμπαίδες, στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης και στο αγώνισμα του Combi.

Ο Πέτρος Αλευρίδης (Έσπερος) και ο Απόστολος Ασβεστάς (ΕΟΣ Βόλος) ήταν οι δύο μικροί χιονοδρόμοι που κατέκτησαν τα αργυρά μετάλλια στα δύο αγωνίσματα αντίσταιχα, ενώ και τα δύο χάλκινα τα κέρδισε ο Γιώργος Πεντεφούντας(Έσπερος).

Στην κατηγορία των παγορασίδων τα δύο χρυσά κατέκτησαν η Ιωάννα Κατσίκα (Έσπερος) στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης ενὠ η Αλεξάνδρα Παπαδακάκη (ΕΟΣ Αθήνας) στο αγώνισμα του Combi. Οι δύο «χρυσές» αθλήτριες κατέκτησαν και από ένα αργυρό μετάλλιο, ενώ και τα δύο χάλκινα μετάλλια τα κέρδισε η Άρτεμις Ελαιοπούλου-Μουρίκη (ΕΟ Πειραιάς).

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα χιονοδρομίας παμπαίδων – παγκορασίδων, στα αλπικά, πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία, στο χιονοδρομικό κέντρο Ανηλίου (Adventure Park), στο Μέτσοβο, το Σαββατοκύριακο (26-27/03) με την συμμετοχή 130 αθλητών και αθλητριών.