Δεν άντεξε η εθνική μας ομάδα και έχασε 92-67 από τη Λιθουανία και αποκλείστηκε από τους “8”

01 Σεπτεμβρίου 2023 17:24

Το όνειρο της μεγάλης νίκης επί της Λιθουανίας που θα έδινε το προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ στη Μανίλα των Φιλιππίνων κράτησε μόλις ένα ημίχρονο, καθώς η εθνική μας κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και συνετρίβη 92-67 με και αποχαιρετά τη διοργάνωση.

Το σκορ μετά από ένα πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα της εθνικής μας που βρέθηκε να χάνει με 7-0 και 9-2 από τη Λιθουανία, ήταν 39-43 για την Ελλάδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετά από μεγάλη εμφάνιση των Γουόκαπ και Λαρεντζάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα ο Παπαπέτρου, αλλά και ο Ρογκαβόπουλος, ενώ εξαιρετική δουλειά στην άμυνα κάνει ο Μωραΐτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιθουανία βρήκε μερικά μεγάλα σουτ που της έδωσαν ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ, απέναντι στην εθνική μας που πήρε καλάθια από τον συγκλονιστικό Γουόκαπ και τον Μωραΐτη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

Ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκίνησε πεντάδα με Γουόκαπ, Λούντζη, Παπανικολάου, Θ. Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη.