NBA: Έβδομη σερί νίκη για τους Μπακς, «άλωσαν» τη Νέα Υόρκη με ηγέτη τον Αντετοκούνμπο

24 Δεκεμβρίου 2023 15:12

Τις επτά διαδοχικές νίκες στο NBA έφτασαν οι Μπακς που επικράτησαν των Νικς στη Νέα Υόρκη με 130-111.

Έτσι τα «ελάφια» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 22-7 και παραμένουν στη δεύτερη θέση της Ανατολικής περιφέρειας, πίσω από τη Βοστώνη (21-6). Αντίθετα οι γηπεδούχοι «έπεσαν» στο 16-12 και καταλαμβάνουν την 6η θέση της Ανατολής.

Πρώτος σκόρερ του Μιλγουόκι ήταν για ακόμη ένα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (11/16 δίποντα, 6/8 βολές), 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 5 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Ο άνθρωπος του αγώνα όμως ήταν ο Μπόμπι Πόρτις με 23 πόντους (11 ριμπάουντ) και μερικά πολύ καθοριστικά καλάθια. Από εκεί και πέρα ο Κρις Μίντλετον είχε 20 πόντους ενώ από 19 πόντους σημείωσαν οι Ντέιμιαν Λίλαρντ (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Μαλίκ Μπίσλι (5/9 τρίποντα).

Για τους γηπεδούχους ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 36 πόντους (δεν σκόραρε στην 4η περίοδο), ο Τζούλιους Ραντλ είχε 26 πόντους ενώ 12 πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Αϊζέια Χάρτενσταϊν.

Επόμενη αναμέτρηση για τους Μπακς είναι πάλι με τους Νικς στο «Madison Square Garden» τα Χριστούγεννα στις 19:00 (12 τοπική).