Παναθηναϊκός - Μακάμπι 95-79: Το «τριφύλλι» ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και ψάχνει το δικό του break

25 Απριλίου 2024 23:41

Μετά από έναν αγχωτικό για περίπου 35 λεπτά αγώνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε το βράδυ της Πέμπτης (26/4) να πατήσει το... γκάζι στο τέλος και να νικήσει με 95-79 τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ.

Έτσι οι πράσινοι ισοφάρισαν τη σειρά στα νοκ άουτ ζευγάρια της Euroleague και πλέον ψάχνουν να κάνουν το δικό τους break στην ουδέτερη έδρα του Βελιγραδίου την Μεγάλη Τρίτη ή τη Μεγάλη Πέμπτη.

Το «τριφύλλι» επικράτησε των Ισραηλινών στο Game 2 των πλέι οφ της Euroleague και πλέον θα παλέψει σε δύο αναμετρήσεις εκτός έδρας για να ανακτήσει το πλεονέκτημα της έδρας και γιατί όχι να «τελειώσει» τη σειρά, παίρνοντας μακριά από το «σπίτι» του το εισιτήριο για το Final Four του Βερολίνου.

Η εμφατική νίκη του Παναθηναϊκού ήρθε… αρχηγού παρόντος, καθώς μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο απίθανος Κώστας Σλούκας που έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους, δίνοντας μια έμμεση «απάντηση» στην κρίσιμη λάθος πάσα του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Για περίπου 15 λεπτά, ο Παναθηναϊκός AKTOR έβγαλε στο παρκέ τα ίδια προβλήματα με αυτά του πρώτου αγώνα, με τη Μακάμπι να κρατάει άνετα τα ηνία. Από το 15’ και μετά, με μπροστάρηδες τον Κώστα Σλούκα στην επίθεση και τον Ιωάννη Παπαπέτρου στην άμυνα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 19-3 που μετέτρεψε το 32-36 σε σε 51-39, θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ακόμη και όταν η Μακάμπι επέστρεψε και μείωσε στους 3 στο τέταρτο δεκάλεπτο (71-68), οι δυο τους ήταν εκεί και έθεσαν ξανά υπό τον απόλυτο έλεγχο των γηπεδούχων την αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να μετατρέπει το ματς σε πάρτι στο φινάλε.

Πέρα από τους 29 πόντους του Σλούκα, που αποθεώθηκε, ο Παπαπέτρου έκανε το καλύτερό του ματς φέτος με 15 πόντους, 4/7 τρίποντα και τρομερή δουλειά στην άμυνα, ακούγοντας ρυθμικά το όνομά του από την κερκίδα, ενώ 14 πόντους είχε ο Ντίνος Μήτογλου, 11 ο Ματίας Λεσόρ και 10 ο Κέντρικ Ναν. Από πλευράς Μακάμπι, 18 πόντους είχε ο Λορέντζο Μπράουν, και από 12 οι Αντόνιους Κλίβελαντ και Τζέικ Κοέν.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 5, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 29 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκραντ 3, Ναν 10 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 2 (2 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 12 (3 ριμπάουντ), Γουέμπ 2 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 18 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Ριβέρο 9 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοέν 12 (2/3 τρίποντα), Τόμασον, Νίμπο 6 (3 ριμπάουντ), Μπλατ 11 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κόλσον 6 (4 ριμπάουντ).