Ο Α.Ο. Πάρου 2-0 τον Μαρπησσαϊκό φαβορί για την 2η θέση

03 Φεβρουαρίου 2010 00:00
Υπό το βλέμμα του αντιπροέδρου της ΠΑΕ Παναθηναϊκός Αντώνη Αντωνιάδη ο Α.Ο. Πάρου επικράτησε χθες στο Δημοτικό Στάδιο της Παροικιάς του Μαρπησσαϊκού με 2-0.

Ο Α.Ο. Πάρου με τη νίκη του αυτή έκανε ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ, δυο αγωνιστικές πριν από τη λήξη της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Από τη μια η μη καλή απόδοση των παικτών του Α.Ο. Πάρου στο πρώτο ημίχρονο και από την άλλη η έξυπνα στημένη ομάδα του Μαρπησσαϊκού σε συνδυασμό με την καλή απόδοση του πορτιέρο των φιλοξενούμενων Βιτζηλαίου οι 150 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο δεν είδαν τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 58’ με έξοχο γκολ (σουτ από το ύψος της περιοχής η μπάλα στο παράθυρο του Βιτζηλαίου) του αρχηγού τους Στέλιο Αρκουλή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (62’) ο Τσόκα εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην περιοχή του Μαρπησσαϊκού και με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο 75’ τραυματίστηκε λίγο κάτω από το γόνατο ο ποδοσφαιριστής του Μαρπησσαϊκού Γεμελιάρης Ν. Ο παίκτης μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας Πάρου για νοσηλεία.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Δεληγιάννη και των εποπτών Μαλαμούκα και Ρούσσου.

Α.Ο. Πάρου (Μάκης Πούλος): Μανέκα Ορ., Κρητικός Σ. (60’ Δαφερέρας Α.), Μπαμπούνης Α., Τσιλιώρης Δ., Λάπη Άριαν, Χάντζαρη Α., Κόρδος Σ., Μπάλκας Π. (75’ Μπάλκας Π.), Μουράι Σ. (46’ Τσόκα Α.), Πετρόπουλος Ε., Αρκουλής Σ.

ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός: Βιτζηλαίος Ι., Ρούσσος Μ., Γεμελιάρης Γ., Γεμελιάρης Ν. (75’ Μάμασης Π.), Τριβυζάς Ν., Κορτιάνος Μ., Ραγκούσης Α., Ρούσσος Μ., Πραμάτιας Δ. (44’ Τζανακόπουλος Γ.), Τριβυζάς Η. (60’ Παντελαίος Π.), Μελανίτης Μ.