Μπάσκετ Κορασίδες

25 Ιανουαρίου 2011 00:00
ΤΑΚ Περιστεριώνας - ΑΜΕΣ Μαρπησσαικός 42-82

Το Σάββατο 22/1/11 νίκη με μεγάλη διαφορά  πόντων πήρε ο Μαρπησσαικός στις κορασίδες στο κλειστό γυμναστήριο Σύρου επί του  Περιστεριώνα Τήνου  με σκορ 42-82.

Με πίεση από την αρχή του παιχνιδιού  σε όλο το γήπεδο ο Μαρπησσαικός  προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο 10-26 και στο ημίχρονο  με 17-43.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πλέον απλή διαδικασία και με καλύτερες παίχτριες  τις Καπαρού, Θεοδωράκη, Γκράντ, Κεφάλα και Μετζιδάκη το σκορ τελείωσε 42-82.

Αγωνίστηκαν : (Μουρογιάννης) Σίνα, Μετζιδάκη 4, Γκράντ 8, Λουκή, Θεοδωράκη 27(2), Κεφάλα 8, Καπαρού 29, Λέκκα 2, Σιφάκη 2, Νικηφοράκη 2.

ΑΜΕΣ Μαρπησσαικός - ΤΑΚ Περιστεριώνας 62-31

Τη Κυριακή 23/1 δεύτερη νίκη πέτυχαν οι κορασίδες του Μαρπησσαικού με 62-31 επί του Περιστεριώνα Τήνου στον επαναληπτικό αγώνα στο κλειστό γυμναστήριο της Σύρου, φιγουράρουν πρώτες στο βαθμολογικό πινάκα και περιμένουν πλέον το final four για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας Κυκλάδων.

Οι παριανές προηγήθηκαν 18-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και 31-24 στο ημίχρονο. Στη επανάληψη με αρχηγό τη Θεοδωράκη Μαρία που σκόραρε 34 πόντους πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με 62-31. Ακλούθησαν σε απόδοση οι Γκράντ, Κεφάλα, Καπαρού και Λουκή.

Αγωνίστηκαν : (Μουρογιάννης) Σίνα, Μετζιδάκη 1, Γκράντ 6, Λουκή, Θεοδωράκη 34, Κεφάλα 6, Καπαρού 13, Σιφάκη, Νικηφοράκη, Λέκκα.