Final Four Παίδων - Κορασίδων 2011-2012

27 Μαρτίου 2012 01:43

Στις 22-23 /3/12 στο ΟΠΑΣ Δ. ΒΙΚΕΛΑΣ της Σύρου διεξήχθη το Final Four Παίδων - Κορασίδων 2011-2012. Και στις δύο κατηγορίες θριάμβευσε ο ΑΟ Ερμούπολης σε ένα μπασκετικό διήμερο που κρίθηκε αρκετά επιτυχές παρά τα όποια προβλήματα στη διοργάνωση.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ :

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΤΛΑΝΤΑΣ 78-50

Την Πέμπτη 22/3 εύκολα,όπως άλλωστε δείχνει και το τελικό σκορ 78-50, νίκησε στον ημιτελικό για το πρωτάθλημα κορασίδων Κυκλάδων η ομάδα της Ερμούπολης τον Άτλαντα Σαντορίνης και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό. Η συριανή ομάδα μπήκε στον αγώνα με φόρα κι έβαλε τις βάσεις για την άνετη νίκη ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, χτίζοντας διαφορά 17 πόντων και κρατώντας την αντίπαλη επίθεση στους 6 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά με καλή άμυνα κι επίθεση και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί ο ΑΟ Ερμούπολης έριξε τους ρυθμούς του και το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν σχεδόν ίσους πόντους.

Τα κορίτσια του Ανδρέα Μαύρου με μία καθαρή νίκη, πανάξια πέρασαν στο μεγάλο τελικό.

Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΥΡΟΣ): ΚΟΡΟΡΟΥ 5(1), ΝΤΟΥΡΛΑΡΗ 14(3), ΡΗΓΟΥΤΣΟΥ Μ. 16 , ΝΟΜΙΚΟΥ 25 , ΡΗΓΟΥΤΣΟΥ Α. 11(1) , ΠΑΧΥΛΗ 2 , ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΗ , ΒΟΥΡΔΟΥΓΙΑΝΝΗ 2 , ΤΖΑΒΑΡΑ , ΣΑΛΟΝΙΚΗ , ΓΕΩΡΓΙΟΥ , ΓΑΛΑΝΟΥ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-6, 20-13, 10-12, 25-19

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ-ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ 51-49

Ο ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ για έκτη συνεχή χρονιά στέφθηκε πρωταθλητής Κυκλάδων στις Κορασίδες χτίζοντας τη δική του δυναστεία!

Στις 23/3 η ομάδα της Σύρου αναδείχθηκε νικήτρια επί του ΤΑΚ Περιστεριώνα σε έναν πολύ αμφίρροπο αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τελικό σκορ 51-49.

Από την αρχή της αναμέτρησης μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλο και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς. Ήταν επόμενο λοιπόν ο αγώνας να κριθεί στο τελευταίο σουτ όπου ένα χαμένο lay up από τα κορίτσια της Τήνου έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς τον ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ για το έκτο σερί πρωτάθλημα Κυκλάδων.

Πρέπει να σημειωθεί ότι σε όλη την αγωνιστική σεζόν η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου παρέμεινε αήττητη.

Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΥΡΟΣ): ΚΟΡΟΡΟΥ , ΝΤΟΥΡΛΑΡΗ 12(2), ΡΗΓΟΥΤΣΟΥ Μ. 4 , ΝΟΜΙΚΟΥ 14 , ΡΗΓΟΥΤΣΟΥ Α. 4 , ΠΑΧΥΛΗ , ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΗ 12, ΒΟΥΡΔΟΥΓΙΑΝΝΗ , ΤΖΑΒΑΡΑ , ΣΑΛΟΝΙΚΗ 7, ΓΕΩΡΓΙΟΥ , ΓΑΛΑΝΟΥ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 12-9, 14 -15, 13-15, 12-10

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΠΑΙΔΩΝ :

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΟΝ ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 111-47

Ντέρμπι ... μόνο στα χαρτιά ήταν ο ημιτελικός γιατί στον αγωνιστικό χώρο Ο ΑΟ Ερμούπολης κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην ομάδα του Πανναξιακού. Η αήττητη ομάδα του Ανδρέα Μαύρου απέδειξε για άλλη μια φορά φέτος ότι βρίσκεται σε άλλο επίπεδο.

Πρέπει να σημειωθεί η ώρα έναρξης του αγώνα, η οποία ήταν 11:45 το βράδυ. Τα προβληματικά ενδοκυκλαδικά δρομολόγια των πλοίων, για τα οποία όλοι οι Κυκλαδίτες διαμαρτύρονται, κατέστησαν εξίσου προβληματική και τη διεξαγωγή του Final Four καθώς και όλου του πρωταθλήματος. Ελπίζουμε του χρόνου να βελτιωθεί η κατάσταση...

Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΥΡΟΣ): ΠΑΝΟΥΣΗΣ 6 , ΧΟΥΛΗΣ 18(1) , ΛΕΜΠΕΣΗΣ 23 , ΤΖΟΡΤΖΗΣ 17 (2) , ΔΑΛΕΖΙΟΣ 2 , ΒΛΑΜΗΣ , ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ 2 , ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 16 , ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ 20 , ΠΑΠΟΥΤΣΑΣ , ΤΣΙΩΛΗΣ , ΓΟΥΤΣΙΚΑΣ 7.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-4, 22-16, 35-15, 24-12

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΑΙΔΩΝ :

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ 111-53

Μία από τα ίδια και ο μεγάλος τελικός Παίδων για τον ΑΟ Ερμούπολης. Η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου ήταν καταιγιστική από την αρχή του αγώνα και έσπασε το φράγμα των 100 πόντων ξανά!

Η παρουσία της ομάδας της ομάδας όλη τη σεζόν δεν ήταν τυχαία καθώς σε όλα τα τμήματά της γίνεται πολύ καλή και σοβαρή δουλειά από τον προπονητή της ομάδας Ανδρέα Μαύρο.

Η ομάδα θα αντιμετωπίσει στα προκριματικά του πανελληνίου πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στις 7-9 Απριλίου τις πρωταθλήτριες ομάδες των ενώσεων Θεσσαλίας, Κρήτης, Στερεάς Ελλάδας. Προκρίνεται ο πρώτος του ομίλου που θα οδηγηθεί σε έναν τελικό όμιλο με τις έξι καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Ευχόμαστε στη συριανή ομάδα καλή επιτυχία!

Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΥΡΟΣ): ΠΑΝΟΥΣΗΣ 18 , ΧΟΥΛΗΣ 13 , ΛΕΜΠΕΣΗΣ 31 , ΤΖΟΡΤΖΗΣ 7 (1) , ΔΑΛΕΖΙΟΣ 1 , ΒΛΑΜΗΣ 4 , ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ 4 , ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 14 , ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ 8 , ΠΑΠΟΥΤΣΑΣ , ΤΣΙΩΛΗΣ , ΓΟΥΤΣΙΚΑΣ 11.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-6, 27-14, 26-7, 30-26