Κ14 Νηρέας – ΑΟ Πάρου 3-3 - Αποθέωση του ποδοσφαίρου!

06 Νοεμβρίου 2022 12:48

Οι δύο ομάδες του νησιού μας προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα με πολλά γκολ και ανατροπές στο σκορ και τελικά μοιράστηκαν τους βαθμούς αφήνοντας όλους ικανοποιημένους για την πρόοδο τους.

Το σημαντικότερο είναι πως προσπάθησαν να παίξουν σωστό ποδόσφαιρο με κτίσιμο επιθέσεων και συνεργασίες. Και αν για τους κίτρινους του Α.Κορτιάνου γνωρίζαμε για αυτή τη φιλοσοφία, στον ΑΟ Πάρου είναι εμφανής η επίδραση στα παιδιά του Σ. Τριανταφυλλίδη.

κ14 01

react

κ14 010

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΠ ήταν καλύτερος με τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και προηγήθηκε 0-1 στο 17’ με γυριστό πλασέ του Μουταφίδη, που ξεχάστηκε από τους αμυντικούς σε εκτέλεση κόρνερ.

Στην επανάληψη με την προώθηση του Ντίσα στο κέντρο ο Νηρέας ανέβηκε και στο 50’ ο Ζουμής από πάσα του συμπαίκτη του ισοφάρισε σε 1-1.

Ο σκόρερ στο επόμενο λεπτό 51’ έγινε δημιουργός και έδωσε την ευκαιρία στον Καλαφάτη να κάνει από κοντά το 2-1.

Το ματς είχε ανοίξει και τα γκολ έπεφταν σαν βροχή.

Στο 53’ ο Ντίσα ανετράπη εντός περιοχής από τον Σκιαδά και ο Βαρθακούρης με ψύχραιμη εκτέλεση ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 65’ νέα ανατροπή σε σέντρα του Ντεμίρι ο Ραγκούσης , που είχε μπει σαν αλλαγή ξαναέδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα του με άπιαστη κεφαλιά.

Στο 70’ ο Θαλασσινός με διαγώνιο σουτ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Διαιτήτευσαν οι Ρούσσος Β., Ανδρικόπουλος και Κουζούμης.